Komentarze: 0
Zarówno wiertnica płuczkowa jak i metoda wiercenia płuczkowego znana jest już od bardzo dawna, ponieważ została opracowana w XIX wieku i chętnie stosowana jest do dnia dzisiejszego. System ten świetnie sprawdza się w przypadku odwiertów geotermalnych, a także przy poszukiwaniu gazu lub ropy naftowej. Wiertnią nazywa się obszar, na którym ustawiona została wiertnica.
Co to jest wiertnica płuczkowa?
Wiertnica płuczkowa to dość zaawansowane technologicznie urządzenie, które zostało zbudowane z kilku elementów. Żadna wiertnica nie może istnieć bez głowicy wiercącej, silnika, który ją zasila, a także przewodu wiertniczego, który zakończony jest gryzerem. Różne wiertnice płuczkowe posiadają zróżnicowaną moc oraz siłę pompy.
Co to jest układ płuczkowy i na czym polega metoda płuczkowa?
System płuczkowy składa się z kilku podstawowych elementów:
zbiornika obiegowego, pompy obiegowej do oczyszczania płuczki zbiornika na zwierciny pompy płuczkowej armatury, która łączy cały obieg.Płuczki dzielą się na te wodne i powietrzne i znajdują zastosowanie przy obiegu prawym (tradycyjnym) i lewym (odwrotnym). W przypadku tego ostatniego płuczka wraz z odwiercinami wydobywa się na powierzchnię przewodem odwiertniczym. Jeśli chodzi o obieg prawy, płuczka wtłaczana pod ciśnieniem musi przepłynąć przez dysze świdrowe, a następnie przewodem wiertniczym pomiędzy ścianą odwiertu wydostać się na powierzchnię razem ze zwiercinami.