Archiwum październik 2016


paź 21 2016 Nowoczesna sonda CPTu
Komentarze: 0

Sonda CPT to urządzenie, które pozwala na poznanie i zbadanie profilu gruntu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy dany grunt ma być przeznaczony pod budowę. W wielu przypadkach jest to najlepsze badanie, jakie można przeprowadzić. Doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy mamy do czynienia z podłożem o słabych gruntach spoistych oraz gruntach organicznych.

 

Obecnie sonda CPT jest zastępowana przez sondę CPTu. Różnica w budowie polega przede wszystkim na tym, że w nowszym modelu stosuje się stożek elektryczny, zwany również piezostożkiem.

 

O ile różnica w budowie wydaje się nie być duża, o tyle różnica w wynikach, jakie pozyskamy - jest ogromna. Elektryczny stożek jest wyposażony w liczne czujniki oraz połączenia z komputerami, dzięki czemu jest możliwe monitorowanie w czasie rzeczywistym każdego oporu wskazywanego przez piezostożek. Komputer monitoruje nie tylko opory sondy i głębokość gruntu, ale również ciśnienie wody w porach gruntowych i odchylenie żerdzi stożka od pionu.

 

Sonda CPTu pozwala na przeprowadzenie wielu badań w bardzo krótkim czasie. Dziennie można przeprowadzić do kilkudziesięciu badań! Dodatkowo w celu ich przeprowadzenia, nie jest potrzebne posiadanie potwierdzonego projektu prac geologicznych. Podobnie jak w przypadku sondy CPT, pomiar odbywa się w sposób ciągły a przed całym badaniem, maszyna musi zostać odpowiednio usadowiona na podłożu za pomocą kotew.