Komentarze: 0
Sondowanie statyczne CPT i CPTU to podstawowe badania polowe gruntów, które wykonuje się w krajach należących do Unii europejskiej. W czasie ich trwania mierzy się parametry podstawowe - tarcie na tulei ciernej czy opór na stożku.
Dzięki wartościom otrzymanym w wyniku sondowania statycznego CPTU i specjalistycznemu oprogramowaniu można np. określić rodzaj gruntu i budowę geologiczną podłoża, zmierzyć parametry geotechniczne badanego gruntu czy oszacować nośność i opadania, co jest niezwykle istotne podczas projektowania fundamentów bezpośrednich i głębokich.
Sondowanie statyczne CPTU i CPT ma szereg zalet, dlatego też sprawdza się lepiej niż tradycyjne metody badań geotechnicznych. Pozwala przede wszystkim na nieprzerwany pomiar parametrów gruntu na całej długości profilu sondowania. Poza tym wyniki badania (parametry geotechniczne gruntu) uzyskiwane są bardzo szybko i istnieje wysoki stopień zgodności danych uzyskanych z sondowań.
Sondy CPT czy CPTU mogą być niemożliwe do zastosowania, gdy w gruncie zalega frakcja bardzo gruboziarnista, czyli żwiry, rumosze i zwietrzeliny gliniaste. Badanie przeprowadzane w takich warunkach grożą uszkodzeniem stożka pomiarowego. Wówczas lepiej sprawdzi się sondowanie dynamiczne.