Najnowsze wpisy, strona 1


paź 21 2016 Nowoczesna sonda CPTu
Komentarze: 0

Sonda CPT to urządzenie, które pozwala na poznanie i zbadanie profilu gruntu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy dany grunt ma być przeznaczony pod budowę. W wielu przypadkach jest to najlepsze badanie, jakie można przeprowadzić. Doskonale sprawdza się w przypadku, kiedy mamy do czynienia z podłożem o słabych gruntach spoistych oraz gruntach organicznych.

 

Obecnie sonda CPT jest zastępowana przez sondę CPTu. Różnica w budowie polega przede wszystkim na tym, że w nowszym modelu stosuje się stożek elektryczny, zwany również piezostożkiem.

 

O ile różnica w budowie wydaje się nie być duża, o tyle różnica w wynikach, jakie pozyskamy - jest ogromna. Elektryczny stożek jest wyposażony w liczne czujniki oraz połączenia z komputerami, dzięki czemu jest możliwe monitorowanie w czasie rzeczywistym każdego oporu wskazywanego przez piezostożek. Komputer monitoruje nie tylko opory sondy i głębokość gruntu, ale również ciśnienie wody w porach gruntowych i odchylenie żerdzi stożka od pionu.

 

Sonda CPTu pozwala na przeprowadzenie wielu badań w bardzo krótkim czasie. Dziennie można przeprowadzić do kilkudziesięciu badań! Dodatkowo w celu ich przeprowadzenia, nie jest potrzebne posiadanie potwierdzonego projektu prac geologicznych. Podobnie jak w przypadku sondy CPT, pomiar odbywa się w sposób ciągły a przed całym badaniem, maszyna musi zostać odpowiednio usadowiona na podłożu za pomocą kotew.


wrz 26 2016 Jak działa sonda dynamiczna?
Komentarze: 0

Sondowanie struktury terenu, to jeden z najważniejszych działów w nowoczesnej geologii. Wykonuje się go za pomocą sond - zarówno dynamicznych, jak tez stacjonarnych. W poniższym artykule chcemy dokładniej zbadać zasadę działania tych pierwszych. Jak wobec tego działają sondy dynamiczne?

Po pierwsze - oddziaływanie

Zasada działania sondy dynamicznej jest bardzo prosta. W dużym uproszczeniu, jest to tuleja, na wierzch której oddziałuje ciężki młot. Ma on z góry ustaloną masę (w przypadku lekkich sond, jego masa wynosi 10 kilogramów). Na wskutek oddziaływania tegoż ciężaru, nasza sonda zagłębia się coraz bardziej.

Po drugie - analizowanie wyników

Sonda dynamiczna będzie wgłębiać się o tyle głębiej, o ile mniej spoisty grunt będzie znajdował się pod nią. Dlatego w ten prosty sposób, można sprawdzić, jaki rodzaj gruntu znajduje się pod spodem. Można to nawet wyliczyć, dzięki zaawansowanym wzorom matematycznym. Kilka tego typu pomiarów całkowicie wystarczy, by dokładnie przeanalizować, jaki rodzaj podłoża znajduje się na danym terenie.

Podsumowując, sonda dynamiczna to dość proste, ale za to funkcjonalne narzędzie. Dzięki niemu można w sposób dość prosty sprawdzić, co w danym miejscu znajduje się pod nami. Ponadto można to zrobić dosłownie wszędzie, ponieważ taka sonda jest dość mobilna.

geologiczny : :
sie 18 2016 Sondowanie statyczne
Komentarze: 0

Sondowanie statyczne CPT i CPTU to podstawowe badania polowe gruntów, które wykonuje się w krajach należących do Unii europejskiej. W czasie ich trwania mierzy się parametry podstawowe - tarcie na tulei ciernej czy opór na stożku.
Dzięki wartościom otrzymanym w wyniku sondowania statycznego CPTU i specjalistycznemu oprogramowaniu można np. określić rodzaj gruntu i budowę geologiczną podłoża, zmierzyć parametry geotechniczne badanego gruntu czy oszacować nośność i opadania, co jest niezwykle istotne podczas projektowania fundamentów bezpośrednich i głębokich.
Sondowanie statyczne CPTU i CPT ma szereg zalet, dlatego też sprawdza się lepiej niż tradycyjne metody badań geotechnicznych. Pozwala przede wszystkim na nieprzerwany pomiar parametrów gruntu na całej długości profilu sondowania. Poza tym wyniki badania (parametry geotechniczne gruntu) uzyskiwane są bardzo szybko i istnieje wysoki stopień zgodności danych uzyskanych z sondowań.
Sondy CPT czy CPTU mogą być niemożliwe do zastosowania, gdy w gruncie zalega frakcja bardzo gruboziarnista, czyli żwiry, rumosze i zwietrzeliny gliniaste. Badanie przeprowadzane w takich warunkach grożą uszkodzeniem stożka pomiarowego. Wówczas lepiej sprawdzi się sondowanie dynamiczne.


geologiczny : :
sie 05 2016 Wiertnice i ich zastosowanie
Komentarze: 0

Wiertnica to urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je m.in. do wierceń geologicznych. Potrzebny jest do tego celu zaawansowany pod względem technologicznym osprzęt umożliwiający przeprowadzenie wierceń nawet na dużych głębokościach. Tego typu wiercenia prowadzone są zarówno w celu badawczym, jak i podczas różnego rodzaju inwestycji np. budowlanych.
Wiertnica to maszyna przeznaczona do wykonywania otworów wiertniczych w skałach, które mają różny stopień twardości. Dzięki stabilizującym ramom oraz innym urządzeniom są one w stanie osiągnąć optymalną wydajność nawet podczas pracy na dużej głębokości. Wiertnice stosuje się w pracach poszukiwawczych, badawczych oraz w celach budowlanych, a niekiedy także do odprowadzania wody czy metanu do odstawy urobku. Umożliwiają one m.i.n próbkowanie czy sondowanie dynamiczne.
Duże wiertnice pozwalające na wiercenie na znacznych głębokościach (do kilkuset metrów) wyposażone są zwykle w wiertła ślimakowe. Mniejsze modele służą z kolei przede wszystkim do poboru gruntów w celach pomiaru jego parametrów i właściwości. Oprócz tego na rynku dostępne są także wiertnice w wersji mobilnej, które osiągają głębokość maksymalnie do 10-15 metrów.


geologiczny : :