Archiwum wrzesień 2016


wrz 26 2016 Jak działa sonda dynamiczna?
Komentarze: 0

Sondowanie struktury terenu, to jeden z najważniejszych działów w nowoczesnej geologii. Wykonuje się go za pomocą sond - zarówno dynamicznych, jak tez stacjonarnych. W poniższym artykule chcemy dokładniej zbadać zasadę działania tych pierwszych. Jak wobec tego działają sondy dynamiczne?

Po pierwsze - oddziaływanie

Zasada działania sondy dynamicznej jest bardzo prosta. W dużym uproszczeniu, jest to tuleja, na wierzch której oddziałuje ciężki młot. Ma on z góry ustaloną masę (w przypadku lekkich sond, jego masa wynosi 10 kilogramów). Na wskutek oddziaływania tegoż ciężaru, nasza sonda zagłębia się coraz bardziej.

Po drugie - analizowanie wyników

Sonda dynamiczna będzie wgłębiać się o tyle głębiej, o ile mniej spoisty grunt będzie znajdował się pod nią. Dlatego w ten prosty sposób, można sprawdzić, jaki rodzaj gruntu znajduje się pod spodem. Można to nawet wyliczyć, dzięki zaawansowanym wzorom matematycznym. Kilka tego typu pomiarów całkowicie wystarczy, by dokładnie przeanalizować, jaki rodzaj podłoża znajduje się na danym terenie.

Podsumowując, sonda dynamiczna to dość proste, ale za to funkcjonalne narzędzie. Dzięki niemu można w sposób dość prosty sprawdzić, co w danym miejscu znajduje się pod nami. Ponadto można to zrobić dosłownie wszędzie, ponieważ taka sonda jest dość mobilna.

geologiczny : :